7/24 ACİL MUAYENE

Sezen Veteriner Kliniği olarak 7/24 acil müdahale hizmeti vermekteyiz. Acil durumlarda ilk görev hasta sahibine düşmektedir. Öncelikle bize ulaşarak evde sizin yapabileceğiniz acil müdahaleler konusunda nöbetçi veteriner hekimimizden bilgi almanız gerekmektedir.

Hekimimizin yönlendirmesi ile ilk müdahale sonrası kliniğe geldiğiniz anda müdahaleye başlanır. Acil durumlarda hasta sahibinin yapması gerekenler travmalar trafik kazası geçirmiş, yüksekten düşmüş yaralı bir hayvanın anlık durumunun normal gözükebileceği unutulmamalıdır. Travmalı hastada adrenalin seviyesi yüksek olarak salınmış olacağından adrenalin bir ağrı kesici gibi davranır ve nabzın yükselmesini sağlar. Hasta olayın hemen sonrasında kalkıp hiçbir şey olmamış gibi davranabilir ve bu durum iç kanama gibi belirtileri farketmemizi engeller. Yapılabilecek en doğru davranış hastayı en yakın kliniğe mümkün olduğu kadar sarsmadan taşımaktır.

Solunum Yetmezliği

Solunum güçlüğünün klasik belirtileri arasında kafa ve boynu uzatma, ağzı açık nefes alma, burun deliklerinin parlaması, dirsekleri açma, anksiyete sayılabilir. Özellikle kediler hastalığın ciddiyetini maskeleyebilirler. Çoğunlukla tek kanıt hızlı soluk alıp verme olabilir. Bu durumda acilen bir Veteriner Hekim tarafından değerlendirilmeli gerekirse solunum yolu tıkanmışsa hekim tarafından açılmalıdır. Pnömoni alveolar; hava keselerinde sıvı birikmesine sebep olan akciğerlerin enflamasyonudur. Hayvanlarda hafiften, hayati tehlikeye sebep olabilecek boyutlara ulaşan belirtiler görülür. Yavrular ve yaşlılar risk altındadır.

Tipik Belirtiler: Uyuşukluk, anoreksi, öksürme, artan soluk hareketleri ve egzersiz intoleransıdır.

Semptomları ve belirtileri anlayıp doğru müdahaleyi yapmak hastanın yaşam sansını artıracaktır.

Göz Sorunları

Göz problemleri travmaya bağlı olabileceği gibi altta yatan kalp veya böbrek yetmezliği kaynaklı birçok sorun olabilir. Bazen çok basit bir müdahale ile kedi ve köpeğinizin gözü kurtarılabilir. Gözde akıntı, çapaklanma, kızarıklık, ödem gibi sorunlarda vakit kaybetmeden bir hekime danışılmalıdır.

Okunma 3479 kez
Murat SEZEN

Veteriner Hekim

Diğer Makalelerimiz

Sezen Veteriner Kliniği

  • Başakşehir Mah. Ortaçgil Sk. No:2/A - Başakşehir / İSTANBUL
  • +90 552 355 3505
  • +90 212 485 3505
  • bilgi@sezenveteriner.com
  • Bize Ulaşın

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cuma
            09:00 - 23:00

Cumartesi
            09:00 - 23:00

Pazar
            11:00 - 23:00