Dahiliye

Kliniğimizde, dostlarınızın her türlü hastalığı konusunda uzman hekimlerimizce, profesyonel şekilde teşhis ve tedavi edilir. Amacımız ayrıntılı genel muayene sonrası şüphe duyulan soruna yönelik tetkikler sonrasında isabetli teşhislere ulaşmaktır. Doğru teşhis tedavinin yarısıdır. Sezen Veteriner Kliniğinde dostlarınız emin ellerdedir.

Kusma ve İshal

Ciddi kusma ve ishal durumlarında maksimum 12 saate kadar yiyecek ve içecek vermemeniz tavsiye edilir. Mide ve bağırsak mukozal duvarının iyileşmesinde beslenme önemli rol oynar. Bu nedenle çok uzun sürelerde beslenme olmazsa iyileşme gecikebilir. Özellikle aşırı kilolu kedilerde uzun süreler yemek verilmemesi veya yemek yemeyi reddetme; karaciğerde yağlanması görülmektedir. Evcil dostumuz sıvı alabilecek duruma geldiğinde yüksek oranda sindirimi kolay düşük lifli yiyeceklerle az miktarlarda sık sık beslenmelidir.

Su; kusma durduktan sonra az miktarlarda şırınga veya kaşıkla sık sık verilmelidir. Elektrolit karışımları takviye edilmelidir. Kusma devam ederse evcil dostumuzu kliniğimize getirip ilgili testler yapıldıktan sonra damardan sıvı takviyesi yapılması tavsiye edilir.

Sıcaklık Kontrolü; ishal ve kusma vakalarında sıcaklık düşebilir veya yükselebilir. Evcil dostumuz rahat, sıcak, kuru bir yatak ve cereyansız bir odada yatırılmalıdır. Vücut ısısı düşük olduğunda aşırı sıcak su torbası uygulamalarından kaçınılmalıdır ki deri yanıkları oluşmasın. Ateşi yüksek olan evcil dostlarımızı kliniğimize getirerek uygun tedaviye başlanması sağlanmalıdır.

Evde Hijyen; rahatsızlanan evcil dostumuzu diğer evcil hayvanlardan, çocuklardan ve hamilelerden veya bağışıklığı tehlikede olan aile üyelerinden uzakta ve temiz bir yerde tutalım. Evcil dostumuz ve diğer ev üyeleri aynı temizlik ve sağlık materyallerini kullanmamalı. Islak ve kirli örtüleri değiştirelim.

Rahatsızlanan evcil dostumuz tuvaletini kaçırabilir, onları bu yüzden cezalandırmayalım. Evcil dostumuza dokunduktan sonra uygun bir dezenfektanla ellerimizi yıkamalıyız. Hasta olan evcil dostunuza bir veteriner hekim müdahalesinin olmaması onların sağlık durumlarının giderek kötüleşmesine neden olabilir.

İshal ve Kusma Vakalarında Görülenler: Kusma, karın ağrısı, ishal, gaz birikmesi, iştah kaybı, dehidrasyon, öğürme, salivasyon, ateş, ödem

Genel Durum: Durgunluk, uyuşukluk, depresyon, halsizlik, bitkinlik.

Sağlıksız Beslenme: Kilo kaybı, kondisyon bozukluğu, tüy kalitesi, yağsız vücut kitlesi. 

Okunma 2335 kez
Murat SEZEN

Veteriner Hekim

Diğer Makalelerimiz

Sezen Veteriner Kliniği

  • Başakşehir Mah. Ortaçgil Sk. No:2/A - Başakşehir / İSTANBUL
  • +90 552 355 3505
  • +90 212 485 3505
  • bilgi@sezenveteriner.com
  • Bize Ulaşın

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cuma
            09:00 - 23:00

Cumartesi
            09:00 - 23:00

Pazar
            11:00 - 23:00